Architektura
Kytara
Luky a lukostřelba
Japonština  
Foto
Obrázky

Odkazy

Domů

MŮJ PRVNÍ LUK

PARAMETRY LUKU

materiál: líska
zrání dřeva: cca 1 rok pod širým nebem (tedy nepříliš dobře)
délka: 118cm (117,7cm)
střední šířka: 4cm
střední tloušťka: 2,5cm
koncová šířka: 2,2cm
koncová tloušťka: 1cm
CHYBY

Je to první pokus, kde jsem si chtěl jen vyzkoušet postup výroby. Problém číslo 1 byl nedostatek dobrého materiálu. Hledal jsem rovný kus tvrdého vyzrálého dřeva - kulatinu o délce asi 160-180cm a tloušťce 9-12cm. Nerovnější a nejtlustší co se mi podařilo sehnat byla asi třímetrová lísková tyč tlustá asi 6,5cm, jež měla na jednom konci jeden velmi rovný úsek o délce asi 110cm. Snažil jsem se vyříznout ten rovný kus + ještě přijatelnou část abych dostal co nejdelší polotovar. Víc než 120cm ale použít nešlo. Jeden konec výsledné tyče byl tedy mírně odkloněný. Vzhledem k tomu, že se bude luk na koncích výrazně zužovat, předpokládal jsem, že se vada během výroby ztratí. Nestalo se. Při pokusech opracovat dřevo rovně se z jedné strany začalo štípat po letech a nezbylo než respektovat onu přírodní zatáčku.

Navíc tloušťka polotovatu mi nedovolila použít jen část kmene od jádra ke kůře, nýbrž jsem musel jádro zakomponovat celé - z obou stran. To může mít za následek praskání dřeva. A navíc jsem si přitom nevyzkoušel čtvrcení kmene.

Protože nebylo dřevo dostatečně vyzrálé, luk se mi během výroby ohnul. Když se dolaďují ramena luku je třeba luk ohýbat přes koleno a sledovat jestli jse obě ramena ohýbají stejně a rovnoměrně. Přitom však dřevo přijalo vnucený tvar a vlastně se oslabila výsledná účinnost luku (tah). Také jsem udělal chybu v tom, že jsem dřevo opracoval ze všech stran a přitom jsem odstranil tu část kmene která je nejpevnější v tahu a to je nejmladší dřevo těsně pod kůrou. To jsem ovšem netušil. Kůra se má sloupat tak aby hladký povrch pod ní zůstal netknutý. Je otázkou, zda je vůbec nutné zde kůru odstraňovat. Pokud by při napětí luku popraskala tak časem stejně sama opadá, nebo půjde bez problémů sloupnout. Pokud jí napětí nevadí, tak nevidím důvod proč ji tam nenechat. To ještě vyzkouším. Uečitě jsem udelal ještě spoustu dalších chyb o kterých nevím.